Porozmawiajmy o… mangach

Manga to określenie na japoński komiks. Tym mianem również nazywa się obrazy, szkice, rysunki itd. Tak więc samo stwierdzenie „manga” to nic innego jak ogół sztuki użytkowej w Japonii. W Polsce mangi zdobywają coraz większa popularność. Na rynku jest już wiele tytułów I wydawnictw, które specjalizują się w tego typu literaturze. Chcąc dowiedzieć się czegoś więcej o mangach, zaprosiliśmy do biblioteki wielbicieli tego gatunku, by o nich porozmawiać.

Było to bardzo ciekawe spotkanie. Rozmawialiśmy o tym, jakie są gatunki mang (a jest ich kilka, skierowanych do konkretnych odbiorców), które należą do ulubionych.

Podczas spotkania młodzież opowiadała, jak zaczęła się ich przygoda z mangami, czy warto je czytać (oczywiście, że tak – są ciekawe, a do tego pięknie narysowane – przynajmniej większość) I czy czytanie od tyłu nie sprawia im trudności (absolutnie nie). Zrobiliśmy mały przegląd mang – które są najciekawsze, najdłużej wychodzą, które uczestnicy spotkania polecają. Porozmawialiśmy również o anime – czyli ekranowych odpowiednikach mang. Przy okazji pojawił się odwieczny dylemat – najpierw książka potem film? Okazało się, że czasami było odwrotnie – zaczęło się od anime, a potem dopiero były mangi.

Czas na rozmowach o mangach okazał się bardzo przyjemny I pożyteczny. Prowadząca to spotkanie wzbogaciła swoją wiedzę czytelniczą o nowe wiadomości I sama chętnie sięgnie po którąś z mang.

Jeśli chcielibyście spotkać się I porozmawiać o mangach I nie tylko, Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie chętnie zaprosi Was ponownie w swoje progi 🙂